Крім прекрасно всім нам відомих риболовлі з берега і з човна, існує ще один різновид - забродна ловля. Сенс в тому, щоб «забрести» глибше і ловити рибу звідти. Це дозволяє закидати вудку далі і полегшує доступ до глибокої воді. Або, якщо мова йде про спінінги і неглибокі річки - про можливість більш ефективної протидії спротиву риби. Однак без відповідного взуття і штанів, рибалка однозначно промокне в процесі. А це - додатковий дискомфорт і ризик для здоров'я. На щастя, вихід із ситуації був знайдений - особливе взуття, яка називається вейдерси.
За своєю суттю, це щось типу напівкомбінезона з прогумованої тканини (спочатку) або синтетичних чи мембранних матеріалів (в наш час). Прикриває одночасно ноги і торс мало не до пахв. Перші спеціалізовані вейдерси для риболовлі були створені в 1850-х роках. Втім, ранні конструкції швидше нагадували військові костюми хімічного захисту і були майже герметичними. Але з купою недоліків. Втім, тоді мова йшла про звичайну щільну тканину, яка стала прогумованою тільки в районі 1912 року, коли виробництво гуми досягло промислових масштабів. І з того часу популярність цього елемента одягу серед рибалок тільки наростала. Та й серед мисливців - теж, оскільки вейдерси для полювання серйозно полегшували пересування по болотах і очеретах біля берегів при полюванні на водоплавну птицю самотопом.
У наш час купити вейдерси можна практично в будь-якому спеціалізованому магазині, присвяченому риболовлі чи полюванню. Проблема в тому, що чим більший вибір - тим вище шанс нарватися на щось не дуже якісне. Так що потрібно заздалегідь з'ясувати, якими критеріями вони повинні відповідати. Отже.
Як вибирати?
- Необхідно заздалегідь визначитися з моделлю. Справа в тому, що даний елемент одягу буває різним - до пояса, до середини грудей, до пахв. Залежно від того, наскільки глибоко ви плануєте заходити.
- Перед покупкою, вейдерси обов'язково потрібно приміряти. Особливо важливо це для тих видів, в яких є «вбудоване» взуття. Просто тому, що надто вже індивідуальні особливості будови стоп кожної окремо взятої людини. Щось компенсується устілками, але далеко не все. Так що краще міряти. Не кажучи вже про те, що для таких напівкомбінезонів ще й зріст людини потрібно враховувати.
- Необхідно перевірити шви. Внутрішні. Там повинно бути щось типу герметизуючої стрічки, яка ніде не повинна відшаровуватися.
- Бажана наявність додаткових підсилень в області колін. І в області стику швів. Це потрібно для додаткової водонепроникності. В ідеалі, шви взагалі не повинні бути помітні - це досягається за допомогою так званої «ультразвукової спайки», яка буквально «зварює» синтетичні волокна, даючи міцне з'єднання.
- Комплектація. Не всі моделі йдуть в комплекті з взуттям і поясами - це краще з'ясувати заздалегідь. Оптимальний варіант - високий напівкомбінезон до пахв зі «вбудованим» взуттям. У ньому дуже мало швів і стиків, що вкрай корисно для герметичності всієї конструкції.
- Додаткове утеплення. Деякі тканини самі по собі непогано утримують тепло, але якщо ви плануєте займатися забродним ловом при низьких температурах, додаткове утеплення не завадить.
Матеріали
Якщо раніше в розпорядженні рибалок були тільки прогумовані тканини і навіть брезент, то тепер можливостей куди більше. Крім того, з цих матеріалів виготовляються ще й повні комбінезони для риболовлі.
- ПВХ. Найдешевший варіант. Не дихає, погано утримує тепло, трохи сковує рухи і не дуже міцний. Саме те для тих, хто хоче зрозуміти - чи цікава їм взагалі забродна ловля.
- Нейлон. Дешевий варіант - синтетичне волокно плюс водонепроникне просочення. Досить легкий і м'який. Але не дихає, тому тіло буде пітніти. Та й міцність його не дуже висока, поводитися в такому споряджені треба обережно. Але для новачків і любителів - непоганий варіант.
- Неопрен. Досить вигідний варіант. Не дихає і конденсат не виводить, але відмінно ізолює тепло. У таких вейдерсах можна спокійно заходити навіть у холодну воду. Але міцність у нього низька. Зате можна прати, причому не тільки вручну.
- Мембранна тканина. Виводить конденсат, але не пропускає воду. Відмінно утримує тепло. Та й з міцністю все в порядку. Однак в залежності від конкретного виду тканини, ціна може «кусатися».
Як і де купити вейдерси?
Втім, у вейдерсів є і альтернатива. Тим, хто не збирається заходити в воду настільки глибоко, можуть сподобатися спеціальні «болотні чоботи» або заброди. Високе непромокальне взуття, яке міцно фіксується на нозі і дозволяє пересуватися по топкій і слизькій поверхні. І інтернет-магазин «ІБІС» може надати вам як перший варіант, так і другий.
Більш того, у нас ви зможете їх навіть приміряти перед покупкою, оскільки примірка вкрай важлива при виборі взуття. А якщо такої можливості немає, особливо якщо ви замовляєте дистанційно, а до найближчого нашої філії, які є в кожній області нашої країни, їхати далеко, то ви можете повернути покупку, якщо при примірці з'ясується, що щось не підходить. Так що якщо ви вирішили, що для підвищення ваших риболовецьких навичок вам необхідні чоботи-заброди або напівкомбінезони вейдерси - сміливо звертайтеся до нас!