Яким би гострим і міцним не був би ніж, він, рано чи пізно, але затупиться. Профілактичні заходи, звичайно, цей момент кілька віддалять, але краще або заздалегідь дізнатися координати хорошого точильника, або навчитися відновлювати леза самостійно. Ось тільки тут не обійтися без правильних інструментів, тому перше, що вам потрібно буде зробити — купити точило для ножів. Інше питання яке саме. І ми зараз спробуємо в цьому розібратися.
Які бувають точила?
Перш за все, всі точила для ножів діляться на портативні і стаціонарні. Обидва варіанти варті уваги, але зараз ми зупинимося виключно на стаціонарних, також відомих як «точильні набори». Чому? А тому, що вони завжди передбачають наявність декількох робочих елементів, що встановлюються на спеціальну основу. Найбільший інтерес представляють наступні варіанти:
Точильні верстати. Мова тут піде виключно про механічні системи, так як електричні — тема окрема і вкрай велика. Таке точило для ножів складається зі стійкої підставки, комплекту направляючих, за допомогою яких можна задавати кут заточування, а також набору брусків різної зернистості. Працювати з таким пристроєм набагато зручніше, ніж просто з брусками — не потрібно вручну контролювати кут заточення, тому їх можуть використовувати навіть не дуже досвідчені точильники. Крім того, бруски можна докуповувати, якщо в цьому виникне необхідність. А вона виникне, так як у міру роботи ви дуже швидко відчуєте різницю між алмазними каміннями і, припустимо, натуральним Арканзасом.
Точильні системи. Ще більш складний, але і при цьому більш зручний в зберіганні та носінні варіант. Найчастіше — кейс, в якому в спеціальні пази вкладені затиски для фіксації з можливістю зміни кута, точильні камені та напрямні для них, пластикові руків'я для більш зручного використання брусків, а також спеціальні масла для догляду та підвищення ефективності абразивних матеріалів.
Точила з фіксованими стрижнями. По суті — два абразивних стержні й пенал, в якому вони як зберігаються, так і закріплюються за допомогою спеціально просвердлених під різними кутами отворів. Дана конструкція, на жаль, не підійде для відновлення затуплених лез, проте з тонкою заточкою, правкою і поліруванням справляється добре.
Що корисно знати?
Кожне настільний точило для ножів забезпечено певною абразивною поверхнею, а в деяких ситуаціях, їх навіть кілька. Найчастіше використовуються такі варіанти:
-
Алмаз. Найбільш твердий абразив. З його допомогою можна досить легко знімати навіть досить тверду сталь і правити серйозні дефекти. Але з іншого боку, для тонкої заточки він слабо підходить, та й до сили натискання дуже вимогливий.
-
Кераміка. Спресований керамічний порошок. Добрий на етапі доведення і полірування, простий у використанні, досить довговічний.
-
Натуральне каміння. Сюди відносяться і американський Арканзас, якому потрібна спеціальна паста, і японські водні камені, і більш прості варіанти. Ось тільки все вони досить дорогі та вимогливі до навичок точильника.
-
Карбід. Зокрема карбід вольфраму. Використовується не тільки для полірування і закріплення заточки, але і для шліфування неметалевих виробів, тих же керамічних ножів.
-
Корунд. Дуже міцна речовина, ідеальна для обдирних робіт. При цьому набагато дешевше алмазу, а по функціоналу не сильно йому поступається.
-
Шкіра. Не сама по собі, а в поєднанні зі спеціальними абразивними пастами. Найчастіше, втім, використовується на етапі полірування і закріплення.
Залежно від цілей, в яких застосовується точило ножів, варто використовувати бруски різної зернистості. Тут простежується наступна закономірність:
-
80-400 — груба робота. Обдирання, відновлення і зміна геометрії ріжучої кромки, зменшення товщини клинка. Часто йде в поєднанні з силікатними пастами.
-
600-2000 — підготовчі роботи. Початкова заточка і видалення слідів обдирання.
-
3000-5000 — чистові роботи. Остаточне надання лезу гостроти плюс доведення.
-
6000 і вище — фінішні роботи. Доведення і полірування до дзеркального блиску.
Купити настільне точило для ножів
Кожен бажаючий купити точильний верстат для ножів повинен розуміти, що якість і надійність в цій справі повинні займати перше місце. І що ціна на хороші вироби рідко буває маленькою. Так що звертатися краще туди, де не тільки продадуть дійсно якісний продукт, а й підкажуть, як його можна більш ефективно використовувати. Наприклад в інтернет-магазин Ібіс.
У нас ви знайдете найширшу різноманітність предметів і пристроїв, необхідних для заточування лез, не кажучи вже про самі клинки, туристичне спорядження та інших вкрай корисні речі. А наші продавці-консультанти підкажуть вам, за допомогою чого можна зробити ваш точильний верстат для ножів ще більш ефективним. Так що — звертайтеся!