
Як упіймати щуку на складаний воблер
Автор: Швець А.
Складані воблери завжди були популярні у наших спінінгістів. Причина такої стабільної популярності - відмінна уловистість цих приманок, плюс їх здатність ловити малоактивну і навіть повністю пасивну хижу рибу. Будь який складаний воблер, оснащений більш-менш великою за площею заглубляючою лопаткою, має більш активну власну гру в порівнянні з точно таким же, але цільним воблером.
Техніка лову.
Розберемо нюанси роботи зі складаними воблерами детально, щоб навіть у самих «зелених» рибалок не залишалося ніяких питань щодо їх застосування на малих і середніх глибинах. Почнемо з плаваючих приманок - закидаємо воблер, вичікуємо після його приводнення секунду-другу, даючи водяній гладі заспокоїтися, і робимо серію спарених потяжок, сила і різкість яких індивідуальні для кожної моделі і підбираються дослідним шляхом. Якщо товщина шару чистої води в місці лову достатня, то витримуємо паузу в пару секунд максимум і виконуємо наступні одну або дві потяжки. Якщо ж товщина шару чистої води нерівномірна і змінюється по ходу проводки, то нам доведеться регулювати хід складаного воблера - це легко зробити, просто даючи паузу і дозволяючи приманці спливти над перешкодою на потрібний горизонт, і потім продовжувати проводку. При необхідності можна обловлювати навіть мінімальний підповерхневий шар. Для цього не даємо воблеру заглублятися, а ведемо його під самою поверхнею, використовуючи паузи до повного спливання приманки. Після спливання корисно трохи поворушити воблер на одному місці, при цьому він почне згинатися в зчленуванні, пускаючи по поверхні невеликі хвильки, які щука не залишить без уваги.
Плаваючі складані воблери.
Можна навести для прикладу пару моделей плаваючих складаних воблерів, що відмінно ловлять щуку: перший - це Nories Hira Crank Gill 110F - пузатенька приманка з рухомо закріпленим хвостом із пластику. Головна і хвостова частини воблера мають в зчленуванні велику ступінь свободи - тому він вільно «переламується» під кутом більше ніж на 90 градусів, що зустрічається досить нечасто. Власна гра дуже активна, широкоамплітудна із широким розкиданням хвоста - амплітуду ще більше збільшує пластиковий хвостовий плавець, що вільно бовтається. Під час твічінгу, навіть самому м'якому, ця модель у мене працює посередньо, набагато краще ловить Hira Crank Gill 110F на рівномірній проводці або на скороченому стоп-енд-гоу. Багато клювань припадає на паузу, коли воблер нешвидко спливає, трохи згинаючись в зчленуванні - щуку повільне спливання на паузі заводить часом навіть частіше, ніж зависання.
Ще один складаний воблер, що відмінно працює по щуці, випускається в двох розмірах - це Savage Gear 3D Roach Lipster, високотіла приманка з пласким тілом: менший має довжину 13 см і вагу 26 г, а більший - 18 см і 67 г. Менший добре підходить для обловлювання локальних місць з короткою відстанню проводки, тобто для точкового лову, а ось великим можна обловлювати широкі водяні простори, так як його помітний профіль і потужні коливання при проводці дозволяють щуці виявити його з великої відстані. Обидва розміри відмінно працюють по щуці і на равномірній проводці з раптовими короткими, але різкими, прискореннями і на твічінгу - на м'яких потяжках з віддачею шнура.
![]() |
![]() |
Складані воблери з нейтральною плавучістю.
Найбільш популярні у спінінгістів складані воблери з нейтральною плавучістю, що дозволяють робити тривалі паузи в проводці при полюванні за неактивним хижаком. Взяти той же багаторічний щучий суперхіт Jackall Magallon - він є в коробці у кожного поважаючого себе рибалки-щукаря, наскільки він простий в проводці і настільки уловистий. Magallon хороший тим, що відмінно ловить щуку практично на будь-якій проводці, від твічінгу, до банальної рівномірної проводки, причому варіантів може бути безліч і на кожному з них воблер стабільно, без збоїв, працює і ловить хижака. З рівномірною проводкою і стоп-енд-гоу все зрозуміло, а твічінг може бути дуже різним. В той час коли щука пасивна завжди спрацьовує один з двох варіантів проводки. Перший: проводка одиночними плавними потяжками з віддачею шнура, при якій воблер широко ходить по сторонам, завмираючи в товщі води на паузі, продовжуючи дражнити щуку залишковими рухами хвостової частини. Другий: проводка складаного воблера дрібними ритмічними потяжками. Таку проводку ми використовуємо зазвичай для анімації поверхневої приманки - уокера. При такому малюнку проводки Magallon ходить вліво-вправо у вузькому коридорі. Для цього нам потрібно виконувати мікропотяжки такої сили, щоб вони тільки змушували головну частину приманки відхилятися в сторону, не тягнучи за собою хвостову. Щоб домогтися цього, снасть повинна бути максимально чутливою, так як потрібно контролювати, що робить наш воблер під водою кожну секунду. При ловлі особливо важливо пам'ятати те, що ключовим моментом проводки приманки-суспендера є пауза і її тривалість і чим активніше щука, тим вона може бути коротшою, і навпаки.
Якщо ми захочемо половити неактивну щуку на середніх глибинах, то кращого інструменту для цього, ніж Imakatsu Killer Bill просто не знайти. Ловить ця модель з двометровим заглибленням щуку прекрасно, в тому числі саму неактивну, проте є у неї один недолік - вона дуже повільна і одна проводка може зайняти до трьох-п'яти хвилин, особливо якщо використовувати довгі паузи. Так що тим, хто збирається на неї ловити, слід запастися терпінням і незвичайною витримкою - спінінгістам із темпераментом непосид вона точно не підійде. Це приманка не для швидкої пробивки акваторії, а для повільного і вдумливого вимучування неактивного хижака. Найкраще працює цей складаний воблер на серіях з декількох легких ривків кінчиком вудилища - при такій подачі він нишпорить в тривимірній площині, виходячи часом на вертикаль. Сама вбивча проводка для спокушання щуки, яка ні на що не реагує - це поодинокі ривки з паузою, тривалість якої може доходити в «особливо складних» випадках до десяти-п'ятнадцяти секунд. На довгій паузі дуже потужним подразником для щуки є хвостова частина воблера, після ривка вона ще деякий час рухається на зразок флюгера - часто саме це ворушіння викликає клювання.
![]() |
![]() |
Тонучі складані воблери.
Дуже уловисті тонучі складані воблери, якщо використовувати їх в потрібних для цього умовах - наприклад, при лові на невеликій річці з течією середньої сили. Суспендери з їх нейтральною плавучістю тут малопридатні, так як на паузі водний потік буде поступово зносити їх, виносячи потихеньку наверх. А ось приманки що тонуть будуть тут як ніколи доречні - чим більше сила течії, тим з більшою швидкістю вони будуть занурюватися. Закидаємо воблер, після приводнення даємо йому зануритися на потрібну глибину, і починаємо проводку - пара ривків, потім пауза, знову ривок - і пауза, і так до самого берега або борту човна. На водоймах з течією саме тонучі воблери, в тому числі і складані, найбільш доречні для полювання за хижаком, так як за своїми характеристиками найбільше підходять під умови лову.
Ще один варіант застосування тонучих воблерів - обловлювання глибоких місць у водоймах без течії. Діпові моделі на глибині 5-7 метрів дуже сильно навантажують снасть, тоді як тонучими воблерами без проблем можна обловлювати такі місця. Закидаємо нашу складану приманку, даємо їй опуститися в придонні шари (це досягається найпростішим методом відліку) і починаємо проводку, інтенсивність якої залежить від ступеня активності хижака. Потяжки вудилищем, рівномірну проводку або серію твічінгу завжди потрібно чергувати паузою, так як при поступальному русі тонучий воблер завжди буде по похилій підніматися до поверхні. Використання ж пауз дозволяє нам вести його приблизно в постійному горизонті в придонному шарі. Спочатку це може показатися непростою справою, але з часом всі дії виконуються на повному автоматі.
Найбільш, мабуть, відомий з тонучих лопаткових складаних воблерів - це Jackall Magallon SS, який хоч і заявлений як повільно тонучий, а в реальності тоне з пристойною швидкістю, до того ж з диферентом на ніс. Ця модель дійсно ідеальна для лову на течії і на глибоких, до 5-6 метрів, місцях. Дуже проста в проводці, абсолютно не впирається і найкраще працює на несильних коротких ривках кінчиком вудилища. Як і Magallon-суспендер, версія що тоне ловить навіть саму неактивну щуку. Чимось він для неї особливо привабливий, і вже багато років залишається хітом у спінінгістів-щукарів. Через те, що центр ваги цього воблера трохи зміщений до носа, розвернути його під час твічінгу набагато легше, ніж суспендер, що розташований у воді горизонтально. Тому, потяжки повинні бути короткими і легкими - на них він дуже красиво нишпорить по сторонам, занурюючись на паузі переламаним в зчленуванні.
Nories Hira Crank Gill S-Bill 110SS
Дуже хороший по щуці і судаку тонучий складаний воблер Hira Crank Gill S-Bill 110SS від Nories. Коли хижак пасивний, він у мене працює як годинник, потрібно тільки підходящу проводку підібрати. Відмінно ловить і на рівномірній проводці з короткими різкими прискореннями, і на пом'якшеній ривковій - на легких ритмічних потяжках він нишпорить в неширокому коридорі, а на паузі його тіло виламується, провокуючи рибу на атаку ворушінням хвоста.
![]() |
![]() |
Хороших складаних воблерів багато - як бюджетних, так і дорогих японських, а ловити у вас буде той, який вам сподобається і який ви найчастіше будете кидати у воду. Головне - це зрозуміти сам принцип роботи зі складаними приманками, а улови не змусять себе довго чекати ...





