ЗброяРибалка
Post Image

Непопулярні приманки. Як упіймати на чатербейт

06.06.2018

Автор: Швець А.

Є приманки, на які будь-який спінінгіст зверне свою увагу в магазині в останню чергу - це чатербейти. Дивна подоба «волохатого» джигу з прикріпленою, незрозуміло навіщо, металевою пластиною відлякує одним своїм виглядом дев'яносто дев'ять відсотків покупців. Зламати свідомість десятків тисяч спінінгістів навіть поступово не так-то просто, тим не менш, це потрібно робити, так як чатербейт є дуже цікавою і уловистою приманкою, до того ж він дуже популярний у всьому світі - в Японії і США чатери продаються в дуже великих кількостях.

Класичний чатербейт є звичайною джиг-голівкою з потужним одинарником, прикритим пишною спідницею з тонких силіконових ниток. На передній частині джиг-голівки встановлена пластина шестикутної форми, що має невелику ступінь свободи, яка коливається при поступальному русі приманки. У цей момент силіконова спідниця, що прикриває гачок, теж пульсує, постійно змінюючи свій об'єм. Як правило, чим більшу вагу має сама голівка, тим ширше і більше за площею встановлена на ній пластина, так як з вузькою пластиною важкий чатербейт просто не буде працювати як треба. Сама голівка, виготовлена зі свинцю або вольфраму, дуже рідко буває класичною кулеподібною - найчастіше вона має каплеподібну обтічну форму. При проводці пластина, що коливається, дуже сильно відблискує, впливаючи на зір хижака, плюс її рух супроводжується металевим клацанням - виходить не приманка, а наймогутніший подразник. Коливання чатербейта при проводці нагадують коливання кренка, а по прохідності він навіть випереджає спінербейт - в результаті ми маємо дуже цікаву, багато в чому універсальну, приманку. Жорстку вертикально орієнтовану рослинність, типу стебел очерету, рідкісного латаття або осоки, чатербейт проходить відмінно, відбиваючись від них під час руху, також він має непогану прохідність по корчах. На деяких моделях чатербейтів монтуються вусики із тонкого пружною дроту, які ще більше збільшують прохідність приманки, при цьому анітрохи не зменшуючи її здатність засікати рибу. Великий одинарний гачок - це одна з найважливіших деталей в чатербейті: на японських приманках стоять гострі і потужні Gamakatsu або Owner, які надійно засікають рибу навіть при акуратному клюванні і утримують її мертвою хваткою. Бюджетні ж моделі, виготовлені в Китаї, оснащуються тупуватими одинарними гачками із товстого дроту, погано піддаються заточуванню - з такими гачками вас замучать постійні сходи риби. Силіконова спідниця, що прикриває гачок, практично на всіх недорогих моделях жахливої якості. Як правило, вона виготовлена із товстих силіконових ниток, які при проводці злипаються в клубок. Тим самим, пропадають коливання при проводці і пульсації при періодичній зміні її швидкості, внаслідок чого чаттербейт втрачає частину своєї привабливості для хижака. На японських же моделях спідниці виготовлені із тонких силіконових ниток, які починають коливатися навіть при найменшій швидкості проводки - така спідниця при русі приманки ніби дихає, постійно створюючи хвилеподібні рухи.

Ловити на чатербейт можна прямо в його штатному вигляді, але набагато ефективніше застосовувати його із силіконовим трейлером, який надає приманці додатковий об'єм і додає свою гру до коливань самого чатера. Деякі моделі чатербейтів комплектуються трейлерами із самого початку, наприклад, модель Nories Hulachat має в комплекті два таких, але їх елементарно можна підібрати і самому. В якості підсадки на гачок застосовувати можна будь-який силікон - як простий, так і їстівний. Він може бути як пасивним, типу хробака або слага, так і активним - віброхвостом або твістером. На перший погляд, який підсаджувати трейлер на чатербейт, активний чи пасивний, великого значення не має, однак це зовсім не так. Японці при лові баса на чатербейти теж дотримуються такої точки зору - чим пасивніше риба, тим менш активною власною грою повинен володіти силіконовий трейлер. Тобто, хижак активний - підсаджуємо віброхвіст з енергійно працюючим хвостовим п'ятаком, що робить приманку помітнішою для риби. Неактивна риба - використовуємо в якості трейлера слаги, хробака або яку-небудь «кракозябру» без власної гри. Ще один момент, який потрібно обов'язково враховувати - це те, як трейлер з тією чи іншою грою змінює гру приманки в цілому. Підсадка силікону на гачок чатербейта в більшій чи меншій мірі змінює його гру, і риба дуже чуйно вловлює цю тонку грань, іноді навіть непомітну для людського ока. Наприклад, при підсаджуванні трейлера у вигляді віброхвоста з активною власною грою, його рухи відчутно гасять частоту коливань металевої пластини чатера - приблизно на третину. До того ж, віброхвіст, що грає і перевалюється під час проводки з боку на бік, починає розгойдувати і сам чатербейт, що ще більше знижує частоту коливань пластини. Дуже перспективні трейлери з пасивного силікону: ті ж хробаки, наприклад, при проводці візуально не створюють абсолютно ніяких коливань і виглядають абсолютно марною штуковиною, проте це не так. Хробак або слаг при проводці чатербейта теж створює коливання, але практично непомітні для людського ока. Однак хижак безпомилково вловлює їх - особливо «прихильна» до трейлерів із «пасивки» неактивна або запресована риба.

Сама техніка лову на чатербейт вельми проста і, на перший погляд, дуже немудра, проте тут є свої нюанси і тонкощі. Базова проводка для будь-якого чатера - це звичайнісінька равномірка в уповільненому темпі, причому саме швидкість проводки для цієї приманки дуже критична. Швидкість повинна бути такою, щоб тільки завелася і завібрувала металева пластина, тобто найповільнішою, так як неодноразово помічено, що при значному її збільшенні клювання можуть припинитися зовсім. До того ж, тут є одна цікава деталь - навіть при повільній проводці, якщо вона неперервна, чаттербейт прагне піднятися по похилій траєкторії до поверхні. Щоб повернути його на початковий горизонт свого руху, ми повинні періодично робити короткі паузи в проводці. В іншому випадку приманка поступово підніметься в приповерхневі шари, позбавивши нас всіх шансів на клювання - особливо це актуально при лові на невеликих глибинах. Дуже важлива для нас якість чатербейтів - на певній швидкості вони дуже добре тримають заданий горизонт проводки: наприклад, ми можемо вільно ловити приманкою вагою 14 грамів на півтора-двометровій глибині. Після приводнення чатера даємо йому трохи потонути і починаємо повільну проводку: пелюстка включається в роботу, створюючи упор і дозволяє вести приманку надповільно.

Навіть в періоди найнижчої активності риби чатербейт якимось чином заводить пасивну щуку, на короткий період виводячи її зі стану ступору. Мабуть, він просто виступає в такі моменти як мегаподразник і щука атакує, сприймаючи його аж ніяк не як харчовий об'єкт. Яскраві відблиски від вібруючої пластини, її клацання і вібрації, що випускаються приманкою, змушують щуку реагувати на те що з'явився в її полі зору настирливий об'єкт.

Моделей чатербейтів на риболовецькому ринку безліч, але еталоном якості і уловистості по праву вважаються приманки японського виробництва. Коротко розглянемо одні з найбільш уловистих моделей японських чатерів.

Компанія Jackall випускає модель Break Blade - це один з найкращих чатербейтів в середньому ціновому сегменті, який об'єднав у собі високу якість виконання і високу уловистість. Приманка оснащена великим одинарником Owner, що надійно засікає хижака навіть при ніжному клюванні, вольфрамовою голівкою і двома захисними вусиками із тонкого пружного дроту, що підвищують прохідність чатера. Пишна спідниця із тонких силіконових ниток не злипається в грудку, а як би дихає, пульсуючи при проводці, тим самим надаючи приманці додатковий об’єм. Jackall Break Blade випускається в чотирьох вагах: 5.5; 7; 10.5 і 14 грамів, що дозволяє підбирати вагу чатера практично під будь-які умови, які зустрічаються нам на рибалці. Добре проходить вертикально орієнтовану жорстку водну рослинність, від корчів відбивається теж досить непогано. Завдяки тому, що вантаж-голівка Break Blade виконана із вольфраму і відрізняється від свинцевої меншим об’ємом, приманка відмінно закидається навіть у вітряну погоду і не парусить навіть із насадженим великим трейлером. Ловить дуже стабільно, причому найкраще проявляє себе ця модель в ті моменти, коли хижак неактивний і відмовляється від будь-яких інших запропонованих йому штучних приманок. Відмінно працює по щуці будь-якого розміру, окуню, судаку і навіть жереху - дуже універсальна приманка з підвищеною прохідністю.

JackallBreakBlade(1) JackallBreakBlade(2)

У модельному ряду приманок Nories є чатербейт, який дуже добре ловить - називається він Hulachat. Випускається приманка в вагах 7, 10, 14 і 18 грамів. На чотирнадцятиграмовій моделі для того, щоб домогтися від неї правильної гри, встановлена більш широка і велика за площею пластина. Цей чатербейт Nories позиціонує як незачіпляйку - голівка приманки трохи нахилена донизу, і при русі вібруюча пластина захищає гачок приманки від зачепів. Чатербейт комплектується двома слагоподібними трейлерами із їстівного силікону Nories Hulabug, які, незважаючи на насиченість матеріалу солями, досить міцні. Як і всі приманки Nories, Hulachat вилизаний до досконалості і ловить просто відмінно - від щуки і окуня, до судака і сома.

NoriesHulachat(1) NoriesHulachat

Найбільший асортимент чатерів серед японських фірм у Imakatsu: вісім моделей класичних і дві моделі з пластиковим об'ємним тілом - Alive Chatter і Alive Chatter Hard Gill. Для нас найбільший інтерес представляють дві моделі: Mogulla Mothchatter, що випускається в вагах 7; 10.5 і 14 грамів, і Mogulla Mothchatter Monster, що має розваговки 7; 10.5; 14 і 21 грам. Остання модель оснащена великим і потужним кованим одинарником, так як вона розроблялася спеціально для лову на озері Біва, що славиться своїм великим басом. Обидві моделі бездоганно працюють при будь-якій швидкості проводки і дуже стабільно ловлять хижака, оснащені пишними спідницями із силіконових ниток і найгострішими гачками Gamakatsu.

ImakatsuMogulla Mothchatter Monster(1) ImakatsuMogulla Mothchatter Monster

Поділіться цією новиною в соц. мережах
Інші новини
Підписуйся на наші соцмережі
ІБІС Полювання і зброя58K+
ІБІС Рибальство та туризм90K+
Кулінарний дім "ІБІС"6K+
Тир "ІБІС"16K+
ІБІС Полювання і зброя< 1K
ІБІС Рибальство та туризм42.5K+
ІБІС Полювання і зброя207K+
ІБІС Рибальство та туризм361K+
ІБІС відеоогляди товарів35,1 тис
ідІсі31,7 тис