
Велика четвірка. Вибір спального мішка
«Велика четвірка» є базисом будь-якого похідного спорядження:
- Намет
- Спальний мішок
- Килимок
- Рюкзак
Намет - це ваш притулок і захист від негоди на весь час ночівлі. Килимок - не дуже м'яке, але все-таки ліжко, а рюкзак - вірний супутник, з яким Ви під час подорожі будете розлучатися тільки для того, щоб здійснити прийом їжі і поспати.
У даній статті ми допоможемо Вам вибрати і купити спальний мішок.
Саме від спального мішка залежить якість сну, а саме - його комфорт і тривалість. Даний момент можна особливо відчути в багатоденних походах, коли сон є основою благополучного і приємного проведення часу на природі.
Основні параметри вибору спального мішка
Види спальних мішків. Геометрія. конструкція
У світі існує велика кількість різних видів спальних мішків, таких як кокон, ковдра, кілт, «слоняча нога» та інші. В Україні великої популярності набули кокони і ковдри.
Спальний мішок типу "кокон" характеризується формою, що повторює вигини тіла людини.
Такі спальні мішки зазвичай оснащені капюшоном і спеціальним коміром. Дані елементи додатково дозволяють поліпшити теплоізоляцію. У різних моделях можна зустріти різну довжину і тип такого важливого елемента як «змійка». Вони бувають у всю довжину, в половину, а також з мінімумом, що тільки дозволяє залізти в спальний мішок (поширена назва - «мумія»). Чим довша змійка, тим, відповідно, легше і комфортніше користуватися спальником, а також довга змійка дозволяє «парувати» мішки разом - важливий момент, особливо якщо ви їдете на відпочинок з коханою людиною. Зворотною стороною медалі в питанні зі змійкою є прямо пропорційне, хоч і незначне, збільшення ваги в залежності від її довжини.
Основні переваги спальника типу «кокон»:
- максимально зберігає тепло за рахунок форми;
- оптимальна форма дозволяє використовувати менше матеріалів, а це позитивно позначається на вазі спального мішка.
Snugpak Softie 3 Merlin – яскравий приклад передових технологій. При вазі в 900 грамів і температурі комфорту +5°С розміри в складеному стані 16x16 см (при повній компресії)
- можливість просушити невеликі предмети - рукавички, шапку, рушник, поклавши їх на час сну до ніг, адже спальний мішок створює ефект термоса і речі висихають за рахунок тепла вашого тіла.
Основні недоліки спальника типу «кокон»:
- обмежений простір, обмеження рухів;
- необхідно підбирати спальник по зросту, а в деяких випадках - по статурі.
Другим же за популярністю є «ковдра».
Спальний мішок-ковдра Snugpak Basecamp Navigator
Спальний мішок типу «ковдра» - більш звична для нас форма спального місця, нагадує зшитий разом матрац і ковдру. Великим плюсом даного типу спального мішка є можливість повністю розкрити його, зробивши з нього ковдру, а з'єднавши кілька спальників - велике спальне місце. Незважаючи на простоту, спальні мішки «ковдри» виробляються рядом таких світових брендів, як Pinguin, Sea to Summit, Trimm, Marmot, Snugpak, що є показником затребуваності даного виду продукції.
Основні переваги спальника типу «ковдра»:
- можливість повністю розгорнути спальник і зробити з нього ковдру;
- розкритий спальник можна використовувати як матрац в теплу погоду;
- комфортність, свобода у виборі положень сну, більше простору.
Основні недоліки спальника типу «ковдра»:
- довга змійка збільшує шанс заїдання, а в гіршому випадку - поломки;
- довга змійка збільшує тепловіддачу;
- в зв'язку з габаритами і формою спального мішка, ціна на «ковдру», при однакових властивостях «кокона» і «ковдри», буде вище. На «кокон» йде менше матеріалу.
МАТЕРІАЛИ
При виборі спального мішка необхідно звернути увагу на матеріали, з яких зроблена обшивка, а також на використовуваний утеплювач. Сучасні технології не стоять на місці - це загальновизнаний факт, який стосується не тільки космічної галузі, а й туристичного спорядження. Легкість, теплоізоляційні властивості, надійність, ступінь комфорту - основні критерії, яких дотримуються виробники при розробці / виборі матеріалів. Відшукати «золоту середину» досить складно, зазвичай потрібно жертвувати комфортом заради ваги і навпаки.
Утеплювач
Синтетичні утеплювачі - основний вид, яким користуються виробники. Існує безліч різновидів синтетичних утеплювачів - Primaloft, Quallofil, Thinsulate, Hollowfiber-1, Dacron, Spirafil і т.д. Основний критерій, за яким синтетичний утеплювач можна вважати хорошим і придатним для використання - наявність порожніх каналів у волокнах, а також їх невеликий діаметр. Також, за аналогією з пухом, важливий показник декомпресії - можливості швидко приймати первинну форму після стиснення. І, звичайно ж, довговічність. У порівнянні з пухом, синтетичні наповнювачі мають незаперечні переваги - вони не бояться вологи і продовжують гріти навіть при намоканні, а також вони набагато швидше сохнуть.
Основні параметри при виборі синтетичного спального мішка:
- Вага. Чим менше вага, тим краще, але при цьому не варто забувати про теплоізоляційні властивості.
- Розміри при компресії - чим менше, тим краще.
- Температурний режим. Не варто брати спальний мішок з великим запасом. Якщо ви їдете в Карпати влітку, і передбачувана температура навколишнього середовища вночі буде близько 10 градусів, то і спальник не повинен бути з температурою комфорту 0 градусів.
Конкурентом синтетиці виступає гусячий пух.
На даний момент гусячий пух вважається найкращим утеплювачем:
- чудова компресія, тобто стискається в кілька разів по відношенню до первинного об'єму і швидко приймає первинну форму;
- відмінні теплоізоляційні властивості (якщо розраховувати виходячи з ваги);
- довговічність. Пух набагато довше не втрачає свої властивості, на відміну від синтетики.
Але є і зворотна сторона медалі - пух дуже боїться вологи і втрачає свої властивості при намоканні. Світові виробники знають про це і не зупиняються в пошуку кращого із способів обробки / захисту даного наповнювача. Головним показником за якістю пуху як наповнювача виступає параметр Fill Power. Fill Power - характеристика, що описує здатність обмеженої маси пуху заповнювати певний об’єм. Фізичний сенс Fill Power - обсяг в кубічних дюймах, який він займав навішуванням пуху величиною в одну унцію. Чим вище показник Fill Power, тим якіснішим вважається пух. В екіпіровці використовується пух зі значеннями Fill Power не менше 550 одиниць, хорошими вважаються значення Fill Power від 650 одиниць і вище. Білий гусячий пух з Fill Power 800 і більше використовується в спорядженні високого класу.
Не варто використовувати спальний мішок з натуральним пухом якщо:
- вологий клімат, дуже дощова місцевість;
- немає можливості просушувати спальник час від часу.
Останнє питання, якого необхідно торкнутися - температурний режим.
Зараз прийнято наносити температурні діапазони на чохол спальника, на підставі європейських вимог директиви EN 13537.
Верхній температурний ліміт:
Встановлюється відповідно до максимально можливої температури, при якій передбачається, що стандартній дорослій людині буде максимально комфортно ночувати без надмірного потовиділення. Ця величина може варіюватися, оскільки виміри можуть проводитись при відкритій блискавці, але вона не є обов'язковою і не завжди вказана на спальниках.
Температура комфорту (T comfort *):
Грунтується на даних по мінімальній температурі, при яких "стандартна" жінка (25 років / 60 кг / 160 см зросту) буде відчувати себе комфортно під час сну в розслабленій позі.
Температура Ліміту (T limit):
Грунтується на даних по мінімальній температурі, при якій "стандартний" чоловік (25 років / 70 кг / 173 см зросту) буде відчувати себе комфортно під час сну в розслабленій позі.
Температура Екстріму (T extreme):
Це температура виживання для "стандартної" дорослої жінки (25 років / 60 кг / 160 см зросту). При цій температурі вона може залишатися в спальному мішку близько 6 годин без ризику померти від переохолодження. Але при цьому є інші небезпеки для здоров'я, наприклад, обмороження.
Варто звернути увагу, що дані показники застосовні до «стандартної» людини. В першу чергу Вам варто виходити зі своїх особистих переваг.
* Загальноприйнято вважати, що жінкам потрібно більш високі показники температури для комфортного сну.
Сподіваємося, що все вище викладене не тільки розширить Ваш кругозір, але і допоможе при виборі спального мішка, що підходить саме Вам.





