Існує величезна кількість різноманітних рибальських штучних приманок — буквально на всі випадки життя, види риб, умови лову і т.д. Розібратися у всьому цьому розмаїтті досить складно, хоч і реально. Але починати краще з малого — з конкретно обраних особливостей. Так, наприклад, при зимовій риболовлі, або при літній, але виключно на хижу здобич, хороші показники демонструють так звані балансири. І саме про них ми з вами сьогодні й поговоримо.
Що таке балансир?
Балансир — це така горизонтальна блешня з масивним тілом, що нагадує невелику рибку. У передній і задній її частині впаяні гачки, орієнтовані вістрями вгору. У нижній, в районі черевця, є місце для кріплення потрійного гачка. А там, де повинен розташовуватися «спинний плавник» - точка для підвішування на волосіні. У задній або хвостовій частині частенько встановлюють лопаті або м'які «хвости» з хутра або синтетики. Вони виконують приблизно ту ж функцію, що і лопатка у воблера.
Така форма і конструктивні особливості потрібні для того, щоб балансир міг грати роль пораненого малька — це вкрай привабливо для хижаків. Цьому сприяє і проведення — чергування підйомів і опускань, в результаті яких сама блешня описує траєкторію вісімки навколо центральної осі лунки.
Як вже говорилося, їх можна використовувати як влітку, при лові, наприклад, з човна, так і взимку. В інших випадках ефективної проводки домагатися не виходить, тому балансир рідко використовуються при лові з берега.
Це досить поширена і продумана штучна приманка, представлена в різних цінових сегментах. Але щоб купити балансир, який буде по-справжньому уловистим, потрібно трохи розбиратися в особливостях його використання і конструкції. І саме про це і піде мова далі.
На що звертати увагу?
Чесно кажучи, при виборі балансирів необхідно враховувати купу різних параметрів. Але основну увагу потрібно звертати на:
Балансування. Перевіряється воно просто. Потрібно підвісити балансир за верхнє кільце і подивитися, яке положення він приймає. В ідеалі, хвіст повинен виявитися трохи піднятим вгору, але не більше ніж на 10 градусів. А якщо зробити те ж саме в воді, то він буде плавати горизонтально.
Хвіст. Або жорстка пластикова лопатка, або м'який хвіст з різних матеріалів. Перший варіант рухається різкіше і швидше, другий більш плавно і натурально. Крім того, м'які хвости створюють власні коливання, які залучають додаткову увагу. Що стосується часу використання, то жорсткі хвости краще працюють в період активного клювання і першого льоду, а м'які — у весь інший час. І так, хвостова лопать повинна бути встановлена без перекосів, інакше ефективність приманки помітно знизиться.
Форма. Незважаючи на те, балансири для риболовлі дуже схожі за формою — всі вони імітують маленьких рибок, між ними є деякі відмінності. Так, наприклад, при сильній течії краще вибирати більш вузькотілі моделі. А при малій кількості потенційної здобичі — варіанти зі сплощеної спиною, яка здійснює різкіші нирки та підйоми.
Кріплення на волосіні. Скажімо так, класична затяжна петля може зіпсувати балансування і погіршити якість проводки, так що краще вибирати щось інше. Наприклад, застібку або, що ще краще, вертлюжок. Останній більш ефективний, оскільки при ньому волосінь менше закручується, і зимові балансири поводяться більш стабільно.
Розмір. Тут все залежить від того, що саме ви збираєтеся ловити. Вітчизняному рибалці зазвичай доводиться мати справу з окунями, судаками та щуками, а на платних водоймах — ще й з фореллю. Тут працює наступна закономірність.
- Окунь — від 2 до 7 см, причому менше — не обов'язково краще.
- Щука — від 9 см. Причому чим більше будуть гачки — тим ефективніше приманка. Це стосується як впаяних, так і трійника.
- Судак — 7-11 см, причому можна використовувати додаткову вагу, щоб приманка трималася у дна.
- Форель — від 2 до 7 см, причому тримати його краще ближче до дна.
Колір. Мабуть, найскладніший момент. Існують балансири для зимової риболовлі, пофарбовані практично в усі кольори веселки. І кожен з них буде ефективним в певних умовах. Тут, звичайно, все індивідуально, але деякі тенденції все ж існують. Так, наприклад, яскраві та ненатуральні кольори краще використовувати під час активного клювання, а в протилежній ситуації — щось більш натуральне. Є й «видові» переваги. Окуні люблять зелений, червоний і оранжевий кольори, судакам більш подобаються натуральні забарвлення, ось тільки чим ближче до дна йде ловля, тим менше значення має колір приманки. Щуки ж теж воліють до природніх кольорів. і ще, судячи з досвіду численних «експериментаторів», усі хижаки активно реагують на приманку, хвіст якої забарвлений в червоний колір. Крім того, останнім часом почали активно використовувати флуоресцентні фарби та голографічне покриття. І вони виявилися вельми успішними.
Розташування гачків. Незважаючи на те, що стандарт балансира передбачає певне положення гачків, вже існують альтернативні та, що дивно, досить ефективні варіанти. Так, наприклад, передній гачок може бути спрямований вниз — це підвищує ефективність використання приманки на мілководді. Або гачки можуть бути оснащеним численними кембриками для більшої привабливості за рахунок яскравих і контрастних кольорів. А є і моделі, в який присутній тільки нижній трійник. Які досить ефективні для лову стадного окуня або окремих великих особин.
Купити балансир для риболовлі
Попри те, що купити балансир для риболовлі можна практично в будь-якому рибальському магазині, робити це аби де не рекомендується. Все ж якість продукції і тут має велике значення. Так що звертайтеся тільки туди, де вам точно продадуть якісний продукт, ще й допоможуть при виборі — наприклад, в інтернет-магазин Ібіс.
У наших каталогах ви знайдете не тільки різноманітні балансири на всі випадки життя, а й інші штучні приманки, а також все, що тільки може вам знадобитися під час риболовлі або полювання. А якщо ви не впевнені у своєму виборі, то наші продавці-консультанти зможуть вам підказати. Так що — звертайтеся!