У рибалок, повідець — невеликий підв'язок до волосіні, до якого вже кріпиться гачок. Річ в деяких ситуаціях обов'язкова, але в інших зайва. Втім, на цю тему ведуться довгі суперечки, причому з аргументами як на користь цієї снасті, так і проти. Так що ми зараз постараємося в загальних рисах розібратися, чи потрібні взагалі повідці, а якщо потрібні, то які і для чого.
Призначення повідців
Всі ситуації використання цієї рибальської снасті можна розділити на дві великі групи — ловлю «мирної» риби та ні. Мирна — вона ж «Не хижа», тому перекусити волосінь не може. Однак у «підліску» - так ще іноді називають повідці, все ще є кілька важливих завдань, з якими може впоратися тільки він.
Страховка від обриву основної волосіні. Навіть не хижа риба може викликати обрив за рахунок своєї маси, або за рахунок зачепа за нерівності дна. Крім того, гачки самі можуть чіплятися за корчі і водорості в процесі закидання. І щоб не потрібно було рвати основну волосінь, побоюючись втратити годівниці, інші гачки та грузила, повідці й потрібні привади. Але тут важливий момент — щоб рвалися саме вони, їх потрібно виготовляти з матеріалів, менш міцних, ніж основна волосінь. І правильно пов'язувати — НЕ наглухо, а «петля в петлю». Це потрібно враховувати перед тим, як ви зберетеся купити повідці — вони ж можуть бути й більш міцними, ніж волосінь, так що у своєму інвентарі варто мати різні варіанти на різні випадки.
Зниження помітності снастей. Друге основне завдання даної снасті - зробити область волосіні поруч з гачком якомога менш помітною для риби. Ні, вона, звичайно ж, помітить у воді «аномалію», але в силу особливостей мислення, не зможе зв'язати блискучий гачок/приманку з волосінню, що тягнеться вгору, оскільки між ними буде візуальний «проміжок». І вам потрібно так підібрати колір повідця, щоб цей проміжок був якомога менш помітним. У прозорій воді, наприклад, стане у нагоді моноволосінь з флюорокарбону — вона заломлює світло так само як і проточна вода. А в озерах з цвітучою водою або мулистим дном, краще вибирати зелені моделі. А у випадку піщаного дна і лову за допомогою фідера, відмінно працюють жовті та бежеві повідці.
Спрощення своєї роботи. При використанні донок, варто використовувати повідці для риболовлі різного відтінку. Це спростить процес розплутування снасті після діставання з води. Однак все ще потрібно пам'ятати про маскування, так що один повідець варто зробити жовтим — під піщане дно, другий — зеленим, що імітує водорість, третій — прозорим і т.д.
Якщо ж мова йде про хижу рибу, то призначення у повідця одне — зберегти волосінь від контакту з гострими зубами хижака. Щуки, наприклад. І тут пріоритет віддається саме міцності, а не непомітності, оскільки більшість хижої риби, як правило, значно менш обережні, ніж їх «мирні» родичі.
Матеріали
Саме матеріал визначає міцність і деякі додаткові можливості повідців. Найчастіше використовуються наступні:
- Флюорокарбон. Практично непомітний у воді, але має малу міцність на розрив. Так що не для лову хижаків. Виняток — якщо встановлювати відразу кілька повідців, тоді обрив одного рибу не врятує.
- Кевлар. Більш помітні, але і куди більш міцні, ніж флюорокарбон. Плюс м'які та еластичні, що забезпечує якісну роботу з воблером.
- Сталь. Максимальна міцність, але висока помітність. Відмінно працюють при лові крупної щуки в непрозорій воді.
- Титан. Міцність, непомітність плюс низька «залишкова пам'ять», так що він залишається рівним і еластичним набагато довше. Ось тільки ціна у них вище, ніж у виробів з інших матеріалів.
- Вольфрам. У воді помітні, але дуже міцні — спеціально для лову великої риби. Але через високу залишкової пам'яті їх не дуже зручно використовувати в водоростях — повідець закручується і починає чіплятися за все, що тільки можливо.
- Повідцевий матеріал. Пружний, відносно міцний і еластичний. Такі рибальські повідці виготовляються самостійно і можуть бути самих різних кольорів.
Який би матеріал ви не вибрали, варто особливу увагу приділити довжині повідця. За замовчуванням, вона становить від 40 до 60 см, але можна і менше. Наприклад, при лові з допомогою воблерів. У такій ситуації, повідець повинен бути мінімум у 2 рази довше, ніж приманка — тільки це захистить основну волосінь від контакту з зубами хижака.
Купівля та додаткові питання
Чи можна обійтися без цієї снасті? Звичайно ж можна. Але її наявність заощадить вам час, гроші та нерви. Так що ідея купити рибальські повідці відмінна. Але потрібно ще зрозуміти де. На щастя, вам на допомогу завжди прийде інтернет-магазин ІБІС!
У нашому асортименті є величезна кількість риболовецьких снастей, що розрізняються розмірами, кольорами та матеріалами. А наші фахівці завжди підкажуть вам, якщо ви заплутаєтеся в процесі підбору спорядження. Ще й безліч цінних порад дадуть на рахунок того, який саме повідець краще підійде для конкретно вашої ситуації. Так що — звертайтеся!