Рибалки-початківці часто стикаються з проблемою — що робити, якщо гачок десь на глибині зачепився за корч? А це поширене явище, особливо при лові донками та фідерами. Якщо потягнути сильніше, є ризик втратити взагалі все оснащення. Більш досвідчені рибалки беруть повідцевий матеріал, виготовляють саморобні повідці і не мають ніяких проблем. Є зачіп? Не страшно. Потягнути сильніше — підлісок з гачком відірвуться, інші снасті залишаться цілими. Далі ковзною петлею причепити новий повідець і можна знову ловити рибу.
Крім того, самостійне виготовлення підлісків дозволяє зробити їх ефективніше — можна надати їм потрібний колір, товщину, ступінь скручування, щоб більше відповідати особливостям місцевості або характеру риби. Питання тільки в тому, щоб правильно купити повідцевий матеріал. На щастя, інтернет-магазин ІБІС дає відповідь на це питання. Але перед покупкою, краще розібратися в тому, що взагалі може знадобитися рибалці в процесі лову.
Лідкор
Два важливих завдання повідця — захищати волосінь від перекушування рибою і перешкоджати її закручуванню при проходженні через водорості. Перше означає, що матеріал повинен бути міцним, а другий — щоб мав слабку пам'ять форми та мале тертя. І лідкор — матеріал, що відповідає цьому опису.
По суті, це тонкий свинцевий трос з тканинною упліткою. Досить міцний, важкий настільки, що не потребує додаткових грузил, і практично не схильний до заплутування. Дуже добре поєднується з донної ловом, оскільки не перетирається об каміння, мушлі й інше підводне сміття.
Попри міцність, шнури лідкора досить тонкі — всього близько 1,5 мм, але цього цілком достатньо, щоб чинити опір укусам не сильно зубастих риб і їх ривкам. Але є важливий момент.
Справа в тому, що свинцевий сердечник повинен бути досить товстим — приблизно до 0,8 мм. І міцним. Інакше можуть початися проблеми, він буде ламатися, гострі краї зламу протикати уплітку, що в цілому знизить ефективність. Крім того, перед тим, як купити лідкор, необхідно вивчити особливості дна в тій місцевості, де ви плануєте його використовувати. Колір обплетення повинен відповідати умовам навколишнього середовища. Тобто — на піщаному дні він повинен бути жовтим або бежевим, в густих водоростях зеленуватим, в прозорій воді сіруватим або синюватим. Це потрібно для того, щоб риба не помічала перехід між основною волосінню і гачком.
Шок лідер
Ще один важливий елемент оснащення, за своїм призначенням дещо схожий з повідцем, але він грає дещо іншу роль. Максимальний закид можливий тільки з волосінню мінімальної товщини — саме вона забезпечує найменшу парусність. Але чим тонше волосінь, тим простіше її порвати, особливо великій рибі. Цю проблему рибалки вирішили, комбінуючи відрізки з товстих і тонких матеріалів. І ось той з них, який товстий і який бере на себе основне навантаження при завершальному виваженні або витягуванні риби і називається шок лідер.
Що стосується матеріалів, тут можливі два варіанти. Або моноволосінь, або плетінка. Другий варіант набагато міцніше, але дорожче і погано поводиться при помилковому закиданні. Крім того, існують окремі варіанти, залежно від передбачуваного об'єкта лову. Шок лідер для коропа, наприклад.
Карпова ловля
До речі про коропів. Цей вид рибного лову незмінно є популярним як серед любителів, так і серед профі. І щоб рибалка пройшла максимально ефективно, потрібно вміти правильно вибирати повідцевий матеріал для коропа.
Його можна розділити на три основні категорії:
- М'які без обплетення. Дуже еластичні, надають малий опір впливам ззовні, погано реагують на жорсткі перешкоди, схильні до перехльосту під час закидання. Бувають як потопаючі (для рівного дна), так і нейтральної плавучості (для мулу або трави).
- М'які в оболонці. По суті протилежність лідкору. Еластичний і гнучкий матеріал всередині, жорстке обплетення зовні. Стійкий до перехльосту і до впливу каменів або мушлі, досить еластичний, добре маскується.
- Жорсткі. Або міцна моноволосінь з флюорокарбона, або плетінки з інших міцних матеріалів. Жорстка плетінка дуже добре підходить і для твердого і для рівного дна, а тонкий флюорокарбон для наживки, що висить в товщі прозорої води.
Що стосується інших параметрів — плавучості, розривного навантаження, товщини, наявності специфічного забарвлення, то про них новачкам взагалі краще не думати. Так як свого досвіду ще недостатньо, щоб правильно підбирати під власні потреби.
Ловля щуки
Досвідчені рибалки одностайні з приводу того, що при лові щуки без повідця нікуди. Інакше — занадто високий ризик втратити пристойну наживку і частину оснащення. При цьому можна не особливо думати про маскування, оскільки проводка для щуки різка, приманка масивна, так що риба не особливо звертає уваги на те, що діється навколо неї. Так що повідцевий матеріал для щуки потрібно вибирати виключно виходячи з його міцності. І тут у нас з'являється маса варіантів.
- Кевлар. Відносно недорогий і міцний матеріал, який зберігає м'якість. Товщини жилки в 0,25 мм вже досить для того, щоб не боятися риб'ячих зубів. Плюс кевларові нитки легко зв'язуються з основною волосінню різними рибальськими вузлами.
- Титан. Титановий повідковий матеріал — оптимальний при лові великої риби. Він витримає будь-яке навантаження і не заплутається. Однак дорогий і добре помітний у воді.
- Флюорокарбон. Легкий, плавучий, гнучкий і непомітний. Але проти щуки його має сенс використовувати тільки в тих ситуаціях, якщо хижак не дуже великий і демонструє обережність при клюванні.
- Сталь. Сталеві повідці не бояться перехльосту і спокійно проходять крізь водорості. Не кажучи вже про те, що щука їх перекусити не зможе навіть при великому бажанні. Але це, по суті, просто шматок дроту у воді, досить помітна штука.
- Вольфрам. Деякі вважають його надто м'яким, мало не «одноразовим», оскільки при опорі він деформується мало не до стану спіралі. Втім, він все ще досить міцний і доступний, так що регулярна зміна повідців вас не розорить.
Ловля сома
Мабуть, одне з найсерйозніших випробувань, з яким може зіткнутися вітчизняний рибалка при поїздці на озеро чи річку. Сом — риба серйозна, важка і така, що активно чинить опір. ЇЇ зуби хоч і короткі, але перетерти волосінь можуть без особливих зусиль, а сильний ривок завершить справу. Тому повідковий матеріал на сома повинен бути максимально міцним.
На жаль, тільки міцності недостатньо. Сталеві троси та підліски, звичайно міцні, але можуть застрягти серед корчів — улюбленого місця проживання річкового сома, або спотворюють поведінку живця, так що риба навіть не подумає клювати. З іншого боку, сом мешкає в каламутній воді, так що на маскування особливо уваги звертати не варто.
Альтернатива металевим повідцям — гітарні струни або плетінка з декількох (до трьох) товстих волосіней. Серед рибалок, втім, активно йде суперечка, що ж з подібних засобів найбільш ефективно.
Інтернет-магазин ІБІС пропонує вам кращі повідцеві матеріали на всі випадки життя. Якщо ж у вас виникнуть якісь питання, ви можете задати їх нашим консультантам. Причому як дистанційно, так і особисто відвідавши будь-яку з точок реалізації нашої продукції, які є в кожній з областей України. Так що — звертайтеся до нас! З ІБІС ваша риболовля стане значно зручніше, легше і продуктивніше!