Людство не відразу дійшло до використання котушок для риболовлі. Рибалки або обходилися короткими волосінями, або акуратно розкладали їх навколо себе, сподіваючись, що в процесі виваження нічого не заплутається. Ясна річ, що це було не дуже ефективно. І в районі 1651 року, на території Англії, були вперше офіційно зафіксовані випадки використання котушок. Але тільки для зберігання запасів волосіні, оскільки найпростіші дерев'яні шпулі для котушок не могли забезпечити адекватного розмотування. Ситуацію дещо змінило впровадження металевого барабана на шарикопідшипниках — з ним стало можливо здійснювати короткі кидки. Але тільки поява в 1905 році першої безінерційної котушки або «м'ясорубки», радикально змінила ситуацію. І продовжує міняти й досі, оскільки лов спінінгом неухильно набирає популярність. І багато вітчизняних рибалок замислюються про те, де саме купити шпулю для котушки, та ще й таку, щоб була ефективною і надійною. На щастя, це не складно, якщо знати кілька важливих моментів.
Розмір шпулі
Він безпосередньо залежить від обраного способу лову і товщини обраної волосіні. Як правило, позначається чисельним значенням. Так, наприклад, число 1000 означає, що шпуля для котушки вміщає 100 метрів волосіні товщиною в 0,1 мм. А 3000 - ті ж сто метрів, тільки з волосінню в 0,3 мм.
Найчастіше використовуються такі варіанти:
- Для надлегкого лову спінінгом — від 1000 до 2500
- Для середнього — 2500-3500
- Для важкого — 4000+
- Для фідерного — від 2500 до 5000 залежно від ваги та кількості фідерів
- Для коропового лову — від 5000
Матеріал
Найчастіше, використовуються наступні варіанти:
- Дерево. Найбільш, мабуть, простий і примітивний варіант. Класика. Зараз використовується досить рідко, оскільки за всіма параметрами програє аналогам.
- Пластик. Найбільш, мабуть, бюджетний і поширений варіант. Швидко зношується, спричиняє високе тертя, може відрізнятися неякісною збіркою, що вимагає ручного полірування для згладжування шорсткостей. Не може використовуватися з плетеними волосінями. Але досить легкий. Крім того, не боїться випадкових ударів і подряпин. А якщо й отримує пошкодження, то їх можна без особливих складнощів відполірувати.
- Алюміній. Ще один поширений матеріал. Легкий, міцний, естетично привабливий. Проблема в тому, що практично будь-який випадковий удар буде залишати на ньому сліди, за які потім буде чіплятися волосінь. А це серйозно підвищує ризик зриву і подальшого її заплутування. Втім, така шпуля може мати додаткове покриття з нітриду титану, наприклад. Це на порядок підвищить її міцність, але й істотно збільшить ціну.
- Титан або композитні матеріали. Варіант дорогий, але в іншому — практично ідеальний. Повільно зношується, добре витримує навантаження, не боїться вологи та корозії, стійкий до випадкових пошкоджень.
Форма шпулі
Класична або глибока. Тут все просто — підвищена глибина потрібна для того, щоб вмістити максимум товстої волосіні та створити змінний важіль для більш ефективного виваження риби. Що це означає? А те, що в міру розмотування волосіні, збільшується зусилля, необхідне для подальшого розмотування такої ж її кількості. А чим більше зусиль доводиться докладати рибі, тим сильніше вона втомлюється. Крім того, такі запасні шпулі для котушки оснащуються механізмами, що запобігають різким ривкам, що помітно знижує ймовірність того, що риба може зірватися. Однак за рахунок більш високого тертя в процесі сходу волосіні, такі шпулі не забезпечують далеких закидів. Частково це вирішується використанням бекінгу.
Неглибока, матчева, спортивна або s-шпуля. Її основне завдання — максимально прискорити процес виваження. Тобто мається на увазі, що здобич не буде надавати значного опору, а швидкість лову, навпаки, вкрай важлива. Крім того, саме такі запасні шпулі часто беруть з собою любителі ультралайт лову спінінгом. Добре працюють вони й з тонкими плетеними шнурами.
Конусна або Long Cast. Використовується для далекого закидання важких приманок. За рахунок малого діаметра у робочій частині, виходить вмістити велику кількість товстої волосіні. А конусна форма полегшує її сходження. Такі моделі часто використовують карп'ятники та любителі лову фідером, але для морської риболовлі на надвелику здобич вони не годяться, оскільки, незважаючи на свої значні розміри, не полегшують «боротьбу на фрикційному режимі та не підтримують змінюваного важеля, як глибокі шпулі. Зворотний конус або abs-шпуля. Біля основи вони менше, ніж у робочого бортика. Це робить практично неможливим самовільне скидання петель, що вкрай важливо, якщо ви використовуєте тонку плетену волосінь або додаткові відрізки до неї.
Крім того, можна спробувати самостійно модифікувати форму шпулі за рахунок додавання різних шайб. Так, наприклад, можна отримати нерівномірне намотування волосіні.
Приклади
Припустимо, ви новачок, який ще не дуже добре розбирається в хитрощах лову спінінга. У такому випадку, навіть при використанні ультралегких приманок, не беріть моделі на 1000 — вони занадто спеціалізовані та вам з ними буде складно працювати. Краще 2000 або 2500. Не забудьте додати бекінг — шар волосіні під робочою, щоб забезпечити більш ефективний політ приманки. Матеріал — пластик, оскільки вам від нього особливих показників не потрібно, і сильно навантажувати ви його не будете. Форма — неглибока. Для початківців, саме те.
Запасні шпулі для котушок — то, що має бути в інвентарі у кожного рибалки. Адже навіть попри те, що основні пристрої вкрай рідко виходять з ладу, краще мати при собі щось, що може доповнити або повністю змінити функціональність котушки. І купувати настільки важливі компоненти краще в місцях, які заслуговують на довіру. Таких, як інтернет-магазин Ібіс.
У наших каталогах ви знайдете все, що тільки може знадобитися для ефективних риболовлі, полювання або туризму. А наші продавці-консультанти завжди готові допомогти вам з вибором і підказати, що ще може підвищити вашу ефективність. Причому як особисто, так і дистанційно. Так що — звертайтеся!